Co je Kabala - Horoskopy na HOROSKOP.cz - horoskop 2020, dnešní horoskopy, horoskopy online, partnerský horoskop a čínský horoskop
Astrocelebrita dne
Astrocelebrita
Jiří Drtina
Znamení: Ryby - horoskopy >>
Datum narození: 01.03.1985
Místo narození Praha
Profese: hokejista

reklama Reklama horoskopy
Předpověď počasí
BlueBoard.cz

reklamaReklama horoskopy


Objednejte si osobní horoskopy nebo partnerský horoskop od našich astrologů >>Co je Kabala


18.02.2009 |  autor: horoskopy |  ++++++  |  doporučit email |  vytisknout vytisknout

Poznejte historii a současnost starého židovské učení.

Současnost - Kabala a slavní
Mezi vyznavače učení Kabala patří mimo jiné Britney Spearsová, Demi Mooreová, Elizabeth Taylorová, Jerry Hallová, Winona Ryderová, Jeff Goldblum, Courtney Loveová. a Madonna. Madonna se dokonce nechala přejmenovat na Esther, založila v New Yorku za 22 mil. USD školu Kabaly a začala psát knihy pro děti založené na moralistických příbězích z mystických hebrejských textů Kabaly.

Kabala - židovská mystika
Pod pojmem kabala se obecně rozumí: esoterní židovská mystika, někdy též jistý druh numerologie. Židovská tradice zapovídá zaobírání se kabalou každému, kdo není starší čtyřiceti let a není zakotven ve víře a společenství lidu, z něhož kabala vyrůstá. Přirozená touha člověka po věcech, které ho přesahují, však od nepaměti mnohé vedla a i dnes vede k nerespektování tohoto zkušenostmi ověřeného. 

Etimologie slova kabala
Slovo kabala pochází z hebrejského kořene kbl, který znamená tolik co "přijímat" nebo "obdržet", a jako podstané jméno tedy "to "skrze tradici" přijaté". Postupně se toto slovo stalo pojmem pro velké až neuchopitelné množství židovských mystických myšlenek, tajných učení a spisů.
 
Kabala jako součást tradice
Mluví-li se v judaismu o Tóře, má potom takto chápaná Tóra dvě složky:

  • učení písemně fixované, tzv. tóra še-bi-chtav
  • b)učení ústně tradované, tzv. tóra še-be-al-pe.

Podle tradice toto ústní učení obdržel (= přijal) Mojžíš vedle písemné Tóry na Sinaji. Kabala je tedy prvotně čistě tradice, předávání, a to předávání toho, co se Bůh rozhodl člověku zjevit. V tomto širším pojetí je tedy kabala ústní tradicí. V užším smyslu se teprve později tento název začal vztahovat také na esoterní (tajné, skryté) mystické učení, které se sice některými pohledy a důrazy od hlavního proudu judaismu odlišuje, nicméně je jeho nedílnou součástí. Proto je nezbytné, aby zabývání se kabalou předcházelo studium Tóry, midraše a Talmudu.
 
Dva pohledy na kabalu
Pohled na to, co je to kabala, je možný ze dvou úhlů:

  • Jeden je striktní věda (např. náboženská fenomenologie)
  • Druhý jako na živou (někdy i tzv. "lidová") tradici lidí, kteří kabalu “žijí” (dodnes např. v Safedu či Mea-Šárim).

Oba pohledy jsou velmi složité a ani jimi není možné postihnout všechny rozměry kabaly. Shodují se však v tom, že její postatou je především vztah k Bohu. To se děje základě přesvědčení, že takovýto vztah je možný a z Boží strany žádoucí. Člověk tu hraje nezastupitelnou roli mezi věcmi vyššího duchovního světa a věcmi pozemskými. Svět, ve kterém žije, je odrazem vyšších (duchovních) světů do kterých může nějak vstupovat.

 

 


Co kabala není

Kabala každopádně není žádné ďábelské učení, či prostředek, jak se dovolávat temných sil, kabala není forma pokleslé magie, ačkoliv v ní magické prvky nalezneme a ačkoliv ji magové (např. E. Levi a G. Encausse) pro své účely používali - to hlavně díky symbolice a číselnému významu liter hebrejského jazyka (takto např. kabalu se slovní a číslenou magií ztotožnil už křesťanský středověký kabalista Agrippa z Nettesheimu), nelze ale v žádném případě říci, že by magie byla podstatou kabaly.

Hvězdná poradna
Denis

Denis

Astrologie, Numerologie
Informace o věštci »
Zlomila vás ztráta zaměstnání? Co bude dál?
Odpovím vám! Tel.: 906 704 704! Astrolog Denis
nejsem PŘIPOJEN 906 704 704
Iris

Iris

Astrologie, Práce s kyvadlem
Informace o věštkyni »
Budete bohatí? Poodhalte se mnou roušku tajemství!
Astroložka Iris na tel.: 906 704 704!
nejsem PŘIPOJENA 906 704 704
Poskytuje: E.M.A. Europe s.r.o., 1 min/70 Kč vč. DPH, P. O. Box 14, 110 15 Praha 015

reklama

Reklama horoskopy


Vlastní vyhledávání
   Horoskopy pro mobilní zařízení | RSS rss feed
Podmínky používání | 
Kontakt | 
Partneři | 
Spolupráce | 
Reklama | 
Copyright © 2004 – 2015 HOROSKOP.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.
Poskytovatel audio textových služeb: E.M.A. Europe s.r.o., 1 min/70 Kč vč. DPH, P. O. Box 14, 110 15 Praha 015, www.platmobilem.cz